Władimir Putin – co wiemy o rosyjskim prezydencie

Łatwo wpaść w pułapkę pozornie logicznego myślenia, że o tak wielkim przywódcy, jak Władimir Putin, można szybko znaleźć wszelkie informacje. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce. Nie jest to jednak zadanie łatwe, kiedy się wie, że informacje na temat Putina zostały spreparowane za jego rządów i stanowią narzędzie do kreowania własnej legendy. “Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” to kompleksowa biografia współczesnego cara napisana przez Krystynę Kurczab-Redlich, jedną z największych ekspertek w zakresie współczesnej Rosji.

Fakty i mity na temat Putina

Krystyna Kurczab-Redlich przez wiele lat była polską korespondentką w Rosji, a czas ten wykorzystała również na gruntowne poznanie otoczenia Władimira Putina i dotarcie do ludzi, którzy znali go na różnych etapach dzieciństwa, młodości i kariery. Sam rosyjski prezydent lubi podkreślać, że jego dziadek Spirydon Putin był prywatnym kucharzem Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Oczywiście, kucharz o takim nazwisku faktycznie gotował dla rosyjskich przywódców, ale nie miał nic wspólnego z małym Wołodią. Jego kłamstwa na temat własnego dzieciństwa i wczesnej młodości zostają zdemaskowane przez dziennikarkę, której udało się rozmawiać z wieloma osobami, które znały Władimira Putina w przeszłości. Na późniejszym etapie życia przebiegłość, brak skrupułów i naginanie rzeczywistości do własnych potrzeb miały stać się ulubioną metodą rządzenia w jego przypadku.

Prowokacje, wojny i egzekucje

Władimir Putin został prezydentem w 1999 zgodnie z rekomendacją ustępującego z urzędu Borysa Jelcyna. Wcześniej był szefem służb specjalnych FSB i fakt ten na zawsze miał pozostać bardzo ważnym czynnikiem w jego życiu. W swojej karierze od lat posługuje się bezwzględnymi metodami rosyjskich służb specjalnych, mordując niezależnych dziennikarzy i członków opozycji. Dziś już wiadomo ponad wszelką wątpliwość, że głośne zamachy na budynki mieszkalne w rosyjskich miastach były prowokacją FSB, za które odpowiedzialnością obarczono Czeczeńców. Był to dla Putina doskonały pretekst do rozpoczęcia wojny. Podobne zachowania miały miejsce w przypadku inwazji na Ukrainę, której władze rosyjskie przypisują faszyzm i prowokowanie do działań. Książkę Krystyny Kurczab-Redlich czyta się jak powieść sensacyjną z najwyższej półki.